پنجشنبه, 27 دی 1397

 

 

خط دوم انتقال آب ازسددرودزن به شیراز 76درصد پیشرفت دارد

استاندار فارس از پروژه خط دوم انتقال آب از سد درودزن به شیراز بازدید و روند اجرای این پروژه را بررسی کرد.  

مهندس تبادار گفت:خط ۷۷ کیلومتری آب رسانی به شیراز از سد درودزن که ساخت آن از سال ۱۳۹۰ با اعتباری بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان آغاز  شده تا مخازن معالی آباد ادامه خواهد داشت و قرار است بخشی از آب شرب مورد نیاز شیراز را به میزان ۳ مترمکعب بر ثانیه تامین کند.

استاندارفارس با تاکید بر اینکه پروژه انتقال آب درودزن به شیراز یکی از مهمترین و بزرگترین پروژه های در دست اجرا است، خاطر نشان کرد: بهره برداری از این خط انتقال آب، ضریب اطمینان بالایی برای آبرسانی به شیراز فراهم خواهد کرد.

اسماعیل تبادار با بیان اینکه روند اجرای پروژه یاد شده مناسب است، از پیشرفت فیزیکی 76 درصدی آن خبر داد و افزود: به رغم مشکلاتی که از نظر عملیاتی و تامین اعتبار در این پروژه وجود دارد تاکنون اقدامات موثری برای پیشرفت پروژه انجام شده که امیدواریم در سال 97 شاهد به بهره برداری رسیدن آن باشیم.

وی با بیان اینکه قرارگاه خاتم الانبیا تاکنون در پروژه های متعددی حضور فعال داشته است، گفت: انتظار داریم با توجه به اهمیت ویژه مسئله آبرسانی، شاهد تلاشی مضاعف برای تکمیل این پروژه باشیم.

مهندس تبادار همچنین از قول مساعد وزیر نیرو برای تخصیص اعتبارات بیشتر به این پروژه خبر داد و ابراز امیدواری کرد بخش های باقی مانده از مطالبات پیمانکار نیز تامین شود.

پ در این پروژه احداث یک ایستگاه پمپاژ و سه مخزن جمعاً با حجم 60 هزار مترمکعب، یک‌رشته تونل به طول چهار هزار و 800 متر و یک تصفیه‌خانه نیز توسط بخش خصوصی در حال اجرا است.

بخشی از  خط دوم انتقال آب به شیراز از سد درودزن  از طریق یک تونل به طول 4800مترو ظرفیت انتقال سه مترمکعب برثانیه می باشدکه توسط لوله فولادی به اقطار1800تا1450 میلی متر انجام می شود.

با تکمیل این طرح 75 درصد از آب مصرفی شیراز از طریق سد درودزن تأمین می‌شود و استفاده از آب چاه‌های زیرزمینی کاهش می‌یابد .

منبع خبر: