|  رنگ  |  + 0 -
ADA
بستن این پنجره
این سایت مطابق با استاندارهای ADA برای نابینایان مناسب‌سازی شده و سازگاری این استاندارد در بخش‌های مختلف لحاظ گردیده است.
بستن این پنجره

تهیه و نصب کنتور حجمی هوشمند

تهیه و نصب کنتور حجمی هوشمند

برای انجام برنامه‌ریزی در حوزه کلان آب، همواره نیاز به وجود آمار و اطلاعات بیلان منابع آب بوده است؛ همچنین علاوه بر هدف نخست و با توجه به شرایط بحرانی منابع آب زیرزمینی، ضرورت اندازه‌گیری حجم واقعی آب برداشتی و کنترل آن طبق حقابه‌های مندرج در پروانه‌های بهره‌برداری در دوره 14 ساله خشکسالی اخیر اهمیت به‌سزایی پیدا کرده است و این مهم به وسیله کنتور میسر می‌شود. تعیین میزان برداشت آب از منابع آبی قبلا توسط قانون‌گذار و در ماده 12 قانون توزیع عادلانه آب مصوب 1361 مجلس شورای اسلامی گنجانده شده است:

ماده 12 - هر چاه به استثناء چاه‌های مذکور در ماده ۵ این قانون در صورت ضرورت به تشخیص وزارت نیرو باید مجهز به وسائل اندازه‌گیری سطح ‌آب و میزان آب‌دهی طبق نظر وزارت نیرو باشد. چنانچه اندازه‌گیری آب استخراجی از چاه و وجود کنتور نیز ضروری باشد، وزارت نیرو به هزینه صاحب ‌پروانه اقدام به تهیه و نصب کنتور می‌کند. در هر حال دارندگان پروانه مکلفند گزارش مقدار آب مصرف شده را طبق درخواست و دستورالعمل وزارت ‌نیرو ارائه دهند.

همچنین در سال 1389 و طی تبصره یک ماده واحده قانون تعیین تکلیف چاه‌های آب فاقد پروانه بهره‌برداری مجددا بر این موضوع تاکید شده است:

تبصره1ـ به منظور صیانت از سفره آب‌های زیرزمینی، وزارت نیرو مکلف است با تأمین هزینه از سوی مالکان چاه‌ها، حداکثر طی دو سال پس از تصویب این قانون نسبت به نصب کنتورهای هوشمند برای تحویل حجمی آب در کلیه چاه‌های آب کشاورزی اقدام کند.

در استان فارس از سال‌های دهه 70 نسبت به نصب کنتورهای حجمی مکانیکی بر روی چاه‌های کشاورزی به صورت پراکنده اقدام شد ولی اولین اقدام جدی در این خصوص از سال 1386 و با نصب کنتورهای هوشمند آب و برق بر روی چاه‌های برقی صورت گرفت. طبق آمارهای موجود، قریب به 11000 چاه برقی در سطح استان مجهز به این نوع کنتور شده که دو مرتبه در سال با کالیبراسیون از این کنتورها بهره‌برداری می شود. از سال 1395 نسل جدید کنتورها به نام کنتورهای حجمی هوشمند که با تأییدیه پژوهشگاه نیرو تولید می‌شوند به عرصه وجود پا گذاشتند. کنتورهای یاد شده قابلیت‌هایی همچون برنامه‌ریزی برای دریافت حقابه از طریق کارت هوشمند، قرائت از راه دور در بستر های مخابراتی، مدیریت مصرف آب در مزرعه توسط کشاورز و غیره را دارند.

در حال حاضر دو شرکت تولید کننده کنتور در سطح استان دارای تفاهم‌نامه فروش تکی کنتور به هزینه بهره‌بردار هستند؛ همچنین با ابلاغ معاون محترم حفاظت و بهره‌برداری از تاریخ 97/08/05، اخذ هرگونه خدمات آب زیرزمینی از شرکت آب منطقه‌ای فارس منوط به خرید کنتور از شرکت‌های مورد تأیید شرکت آب منطقه‌ای است.

 

 


  

مراحل اقدام جهت خرید و نصب کنتور حجمی هوشمند در شرکت آب منطقه‌ای استان فارس

1. دریافت نامه یا استعلام جهت معرفی بهره‌بردار به شرکت‌های کنتورساز دارای تأییدیه

2. مراجعه بهره‌بردار به یکی از نمایندگی‌های فروش کنتور در شهرستان مربوطه و تکمیل فرم درخواست خدمات کنتور و انتخاب برند مورد علاقه

3. تعیین نوع کاربری و قطر کنتور مورد نیاز توسط کاربر ستادی با نقش ناظر کنتور

4. ابلاغ هزینه خرید و نصب کنتور به متقاضی از طریق پیش‌فاکتور

5. پرداخت هزینه کنتور به نمایندگی فروش و امضاء قرارداد خرید و نصب کنتور

6. نصب کنتور طی مهلت تعیین شده در قرارداد فروش

7. ارائه صورتجلسه نصب کنتور بعد از تأیید نصب توسط ناظر بر روی پرونده حفاظتی

 

فایل pdf

https://www.frrw.ir/uploaded_files/DCMS/wysiwyg/files/مراحل خرید و نصب کنتور در سامانه کنتور(1).pdf

 
 

یکشنبه 98.03.05: کارگاه آموزش کنتورخوانی در شرکت آب منطقه‌ای استان

 

    

 

 تاریخ ثبت :
  آخرین به روزرسانی : 1 تیر 1398
 
 5133
سایتـــ های مرتبطـ

آمار بازدیدکنندگان

 • کاربران آنلاین : 63
 • بیشترین بازدید همزمان : 399
 • بازدید امروز : 951
 • بازدید دیروز : 6,127
 • کل بازدید : 2,088,988
 • آخرین به روزرسانی : 16 اسفند 1399 14:21:05

راه‌های تماس با ما

 • آدرس : شیراز، بلوار ارم، شرکت سهامی آب منطقه‌ای فارس
 • کدپستی : 7143683685
 • تلفن : 07132252093
 • فاکس :
 • پست الکترونیکی : info[at]frrw.ir
 • پیامک :
 • تلفن گویا :