چهارشنبه, 1 بهمن 1399
 |  رنگ  |  + . -
ADA
بستن این پنجره
این سایت مطابق با استاندارهای ADA برای نابینایان مناسب‌سازی شده و سازگاری این استاندارد در بخش‌های مختلف لحاظ گردیده است.
بستن این پنجره
ارجمندی پویش وزارت  الف -ب
سال جهش تولید
شیراز- دروازه قرآن
سد سلمان فارسی

تقویت و استقرار گروه‌های گشت و بازرسی

با توجه به وضعیت بحرانی منابع آب کشور و لزوم حفظ و صیانت از این ذخائر ارزشمند و در راستای پیاده‌سازی طرح احیا و تعادل‌بخشی آب‌های زیرزمینی و به منظور استفاده بهینه از توان بخش خصوصی در انجام برخی فعالیت‌های تصدی‌گری مرتبط به حفاظت و بهره‌برداری منابع آب، پروژه تقویت و تشکیل گروه‌های گشت و بازرسیِ منابع آب تعریف شده است.

یکی از اهداف تشکیل گروه‌های گشت و بازرسی حضور دائمی در دشت‌ها و محدوده اراضی بستر و حریم رودخانه‌ها، مسیل‌ها، تالاب‌ها و غیره به منظور حفظ و حراست کمی و کیفی از منابع آب، مجاری عمومی و تأسیسات آبی است.

از آن جهت که همیشه پیشگیری ارجحیت بر درمان دارد و از برخورد، تحمیل هزینه و اتلاف انرژی و وقت می‌کاهد، اصلی‌ترین مقصود این حضور، پیشگیری از رساندن آسیب و ضرر به مصالح عمومی از قبیل آب‌های سطحی(برداشت غیر مجاز و بیش از حد)، آب‌های زیرزمینی(حفر غیر مجاز چاه، برداشت بیش از حد و غیر مجاز)، بستر و حریم رودخانه‌ها، دریاچه‌ها و تالاب‌ها(خاک‌برداری بدون مجوز یا تخریب بستر و حاشیه) است. 

اهداف دیگر تشکیل گروه‌های مذکور به‌روزرسانی آمار و اطلاعات منابع آب و تسهیل در امور اطلاع‌رسانی، همگرایی و ایجاد زمینه‌های شکل‌گیری تشکل‌ها در بهره‌برداران است. شرکت آب منطقه‌ای فارس با انجام مراحل قانونی اقدام به جلب همکاری مشاور ذی‌صلاح کرده و در حال حاضر ۹۵ گروه گشت و بازرسی به صورت شبانه‌روزی در تمامی دشت‌های استان مشغول به فعالیت هستند.

   

 

 

 
 

 

برخورد قانونی با  متخلفان برداشت غیر مجاز مصالح رودخانه ای

 

 مدیر رودخانه ها و سواحل شرکت آب منطقه ای فارس :در هفته گذشته چندیدن عملیات رفع تصرف حریم و بستر رودخانه و توقیف ماشین آلات متخلفان انجام شد.

مهندس موسوی فر گفت  متخلفان قصد داشتند با کاشت درخت پسته  در حریم و بستر آبراهه دهنو  شهرستان سروستان آن را به تصرف خود درآورند که با تلاش گروه های گشت و بازرسی  عملیات آزادسازی آن انجام  شد. 

وی افزود بستر روخانه خشک علی آباد شهرستان ارسنجان و آبراهه شهر پیر  از توابع شهرستان زرین دشت نیز  رفع تصرف شدند.

مدیر رودخانه ها و سواحل شرکت آب منطقه ای فارس  خاطرنشان کرد با همکاری  پاسگاه های محلی و نیروی انتظامی  یک دستگاه لودر ،یک دستکاه بیل مکانیکی و یک کامیون  در روخانه فصلی رینو بخش مرکزی جهرم  و یک دستگاه لودر  و یک کامیون در منطقه سرچشمه  شهرستان قیر و کارزین و یک دستگاه لودر در رودخانه خشک رود فسا به دلیل برداشت غیر مجاز مصالح از حریم و بستر رودخانه توقیف و برای اعمال قانون به مراجع  ذیصلاح ارجاع داده شدند.

برداشت منابع شن و ماسه از بستر رودخانه موجب به هم ریختگی ساختار اصلی  رودخانه می‏شود و می‏تواند کیلومترها به پایین‏دست و بالادست رودخانه کشیده شود و این امر باعث تخریب یا تضعیف پلها و سایر سازه‏های رودخانه و مشکلات زیست محیطی می گردد. 

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

پنج‌شنبه 98.03.16: رفع تصرف و توقیف عملیات برداشت غیر مجاز در رودخانه فورگ داراب

                            

 


 

سه‌شنبه 98.03.14: توقیف دو دستگاه لودر به علت خاک‌برداری غیر مجاز از بستر رودخانه در بخش مرکزی جهرم

 


 

یکشنبه 98.03.12: رفع تصرف حریم رودخانه کنارسبز دبیران زرین‌دشت

 


 

جمعه 98.03.03: توقیف یک دستگاه لودر و یک دستگاه کامیون به علت خاک‌برداری غیر مجاز در بستر رودخانه در منطقه سه چاه بغل سیاه جهرم

 


دوشنبه 98.02.30: توقیف عملیات خاک‌برداری غیر مجاز در بستر رودخانه دشت خاک دبیران زرین‌دشت

            

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 بازدید:1209
آخرین به روزرسانی: 1398/05/26