جمعه, 28 تیر 1398

تقویت و استقرار گروه‌های گشت و بازرسی

با توجه به وضعیت بحرانی منابع آب کشور و لزوم حفظ و صیانت از این ذخائر ارزشمند و در راستای پیاده‌سازی طرح احیا و تعادل‌بخشی آب‌های زیرزمینی و به منظور استفاده بهینه از توان بخش خصوصی در انجام برخی فعالیت‌های تصدی‌گری مرتبط به حفاظت و بهره‌برداری منابع آب، پروژه تقویت و تشکیل گروه‌های گشت و بازرسیِ منابع آب تعریف شده است.

یکی از اهداف تشکیل گروه‌های گشت و بازرسی حضور دائمی در دشت‌ها و محدوده اراضی بستر و حریم رودخانه‌ها، مسیل‌ها، تالاب‌ها و غیره به منظور حفظ و حراست کمی و کیفی از منابع آب، مجاری عمومی و تأسیسات آبی است.

از آن جهت که همیشه پیشگیری ارجحیت بر درمان دارد و از برخورد، تحمیل هزینه و اتلاف انرژی و وقت می‌کاهد، اصلی‌ترین مقصود این حضور، پیشگیری از رساندن آسیب و ضرر به مصالح عمومی از قبیل آب‌های سطحی(برداشت غیر مجاز و بیش از حد)، آب‌های زیرزمینی(حفر غیر مجاز چاه، برداشت بیش از حد و غیر مجاز)، بستر و حریم رودخانه‌ها، دریاچه‌ها و تالاب‌ها(خاک‌برداری بدون مجوز یا تخریب بستر و حاشیه) است. 

اهداف دیگر تشکیل گروه‌های مذکور به‌روزرسانی آمار و اطلاعات منابع آب و تسهیل در امور اطلاع‌رسانی، همگرایی و ایجاد زمینه‌های شکل‌گیری تشکل‌ها در بهره‌برداران است. شرکت آب منطقه‌ای فارس با انجام مراحل قانونی اقدام به جلب همکاری مشاور ذی‌صلاح کرده و در حال حاضر ۹۵ گروه گشت و بازرسی به صورت شبانه‌روزی در تمامی دشت‌های استان مشغول به فعالیت هستند.

   

 

 

 
 

پنج‌شنبه 98.03.16: رفع تصرف و توقیف عملیات برداشت غیر مجاز در رودخانه فورگ داراب

                            

 


 

سه‌شنبه 98.03.14: توقیف دو دستگاه لودر به علت خاک‌برداری غیر مجاز از بستر رودخانه در بخش مرکزی جهرم

 


 

یکشنبه 98.03.12: رفع تصرف حریم رودخانه کنارسبز دبیران زرین‌دشت

 


 

جمعه 98.03.03: توقیف یک دستگاه لودر و یک دستگاه کامیون به علت خاک‌برداری غیر مجاز در بستر رودخانه در منطقه سه چاه بغل سیاه جهرم

 


دوشنبه 98.02.30: توقیف عملیات خاک‌برداری غیر مجاز در بستر رودخانه دشت خاک دبیران زرین‌دشت

            

 

 بازدید:403
آخرین به روزرسانی: 1398/03/18